czwartek, 16 grudnia 2021

Biała Podlaska i powiat

 BIAŁA  PODLASKA

       




Powiat bialski jest największym powiatem w Polsce. Znajduje się we wschodniej części Polski. Największym miastem powiatu jest Biała Podlaska. W dawnych czasach była to siedziba rodu Radziwiłłów, po których pozostały zabytki: pozostałości zespołu pałacowo-parkowego, barokowy kościół św. Anny z cennymi malowidłami w jednej z kaplic, kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i kościół oo. Kapucynów. Na uwagę zasługuje także dawna Akademia Bialska, do której uczęszczał m.in. Józef I. Kraszewski. Najcenniejsze atrakcje powiatu rozmieszczone są nad Bugiem – sanktuarium Matki Bożej w Kodniu – dawna siedziba Sapiehów, monastyr prawosławny w Jabłecznej. Powiat bialski to teren o dużej różnorodności religijnej. Poza katolikami, ludnością prawosławną żyli tu także tatarzy (cmentarz w Zaścianku i Studziance) oraz unici, którzy  męczeńską śmierć ponieśli m.in w Pratulinie. Do dziś można podziwiać ich XVII w. świątynię w Kostomłotach. Inne atrakcje powiatu bialskiego to Janów Podlaski ze słynną stadniną koni i pozostałościami dawnej siedziby biskupów podlaskich. Kilka kilometrów dalej uwagę turystów zwraca kolejne sanktuarium maryjne w Leśnej Podlaskiej pod opieką oo Paulinów. Powiat bialski to nie tylko zabytki, to także teren o bogatych walorach przyrodniczych. Cennym obiektem przyrodniczym jest rzeka Bug, w otoczeniu której utworzono park krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu. Warto też zwrócić uwagę na rezerwat Szwajcaria Nepelska z urokliwym widokiem na graniczą rzekę Bug.

Więcej informacji o ciekawych miejscowościach powiaty znajdziesz TU

 POWIAT BIALSKI

Informator turystyczny

BIAŁA  PODLASKA

Biała Podlaska i okolice przewodnik
https://bbc.mbp.org.pl/dlibra/publication/1474/edition/1330/content

Biala Podlaka -Brześć. Przewodni turystyczny
https://cit.bialapodlaska.pl/wp-content/uploads/2022/03/biala_brzesc_przewodnik_turystyczny2.pdf

Zabytkowe kościoły w Białej Podlaskiej
Zwiedzając miasto uwagę zwrcają zabytkowe świątynie fundacji Radziwiłłów. najcenniejszy kościół w centrum miasta to światynia św. Anny z kaplicą św. Jana Kantego. Na sklepieniu zachowały się sztukaterie i sceny z życia świętego. Bogatą historię ma kościół św. Antoniego fundacji Kazimierza Radziwiłła dla Franciszkanów Reformatów. Obecnie światynia należy do OO Kapucynów. Trzecia światynia największa to barokowy kośció Narodzenia NMP ufundowany przez karola Radziwiłłą "Panie Kochanku" dla złożenia w nim relikwi bł. Jozefata Kuncewicza pierwszego męczennika za Unię. Obok światyni radziwiłłowie ufundowali klaszto OO Bazylianów - jedynego zgromadzenia zakonników unickich.

kościół św. Antoniego, kościół św. Anny, kościół Narodzenia NMP

Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów
Zespół pałacowo-parkowy stworzyli kolejni właściciele miasta Radziwiłłowie. Przedstawiała się tak jak na zdjęciu, niestety nie dotrwał do naszych czasów. Do dziś pozostała renesansowa brama wjazdowa z kompleksem wieży bramnej. Obecnie obiekt ten obejmuje Muzeum Południowego Podlasia z cennymi zbiorami np. ikonami. W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzą oficyny pałacowe i niewielki ogród przypałacowy.
     

Muzeum Południowego Podlasia
https://muzeumbiala.pl/

Rezydencja magnacka Radziwiłłów

RADZIWIŁŁÓWIE W BIAŁEJ PODLASKIEJ



Centrum miasta
Na rynku miejskim zobaczyć można ławeczkę z postacią Józefa Kraszewskiego, który w Białej Podlaskiej pobierał nauki, a urodził się na terenie powiatu, w Romanowie. W sąsiedztwie rynku znajduje się dawna AkademiaBialska ufundowana w XVII wieku, niegdyś filia Akademii Krakowskiej. Obecnie to liceum im. Józefa Kraszewskiego.




HANNA
We wsi uwagę przyciąga XVIII wieczny drewniany kościół z cennym wyposażeniem, m.in. cudowną ikoną Matki Bożej Poczajowskiej/Hańskiej (kopia).  
http://lub.piib.org.pl/pliki/lib/lib_56.pdf

JANÓW PODLASKI
Miejscowość kiedyś nazywała się Porchów i zamieniono ją na Janów Podlaski za przyczyną biskupa łuckiego Jana Łosowicza, który tu przeniósł siedzibę biskupów. Miasto rozwijało się podczas pobytu w nim 40 biskupów łuckich a od XVIII wie. bikupów janowskich. Ostatnim z nich był biskup Adam Naruszewicz. W XIX wieku miasto podupadło. W 1924 roku biskupi przenieśli swoją stolicę do Siedlec.


  KODEŃ



Kodeń Sapiehów
http://pbc.biaman.pl/Content/3832/Syg.%2081313%20Koden%20Sapieh%C3%B3w.pdf
Turystyka religijna do sanktuarium Matki Boskiej Kodeńskiej Turystyka religijna do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej
https://www.researchgate.net/publication/285747920_Turystyka_religijna_do_sanktuarium_Matki_Boskiej_KodenskiejReligious_tourism_to_the_Sanctuary_of_Our_Lady_of_Koden

MB Kodeńska
WIdok na kompleks sanktuarium

kościół św Anny


BŁOGOSŁAWIONA WINA
 
    KOSTOMŁOTY
W miejscowości znajduje  się jedyna w Polsce parafia neounicka z XVII wiecznym drewnianą cerkwią unicką.  Historia unii między kościołem katolickim i prawosławnym - przy PRATULINIE





LEŚNA PODLASKA
Niewielka miejscowość na południowym Podlasiu związana z cudowym wydarzeniem w XVII wieku. Dwum chłopcom ukazała się na gruszy Matka Boża. Tak rozpoczyna się historia sanktuarium maryjnego. Paulinów do sanktuarium i krzewienia kultu maryjnego sprowadzili Radziwiłłowie. W czasie zaboru rosyjskiego kosció zamieniono na cerkiew. dzieki działaniom biskupa podlaskiego beniamina Syzmańskieto szczęśliwie cudowny wizerunek maryi przetrwał lata prześladowań i powrócił z ukrycia w 1927 roku. 
Parafia w Leśnej Podlaskiej
https://lesnapodlaska.paulini.pl/#

PRATULIN



Walory kulturowe i przyrodnicze turystyki w Pratulinie
Duchowe dziedzictwo męczenników z Pratulina

DRELÓW

Niewielka wioska w przeszłości należała do Czartoryskich, którzy ufundowali istniejącą do dziś światynię. Mieszkańcy wsi byli unitami i jako pierwsi ponieśli męczeństwo w obronie wiary, 17 stycznia 1874 r. Po tych wydarzeniach świątynia w Drelowie została przekazana prawosławnym. Przy kościele udostępniona do zwiedzania jest izba pamięci unitów, w której zobaczyć można prywatne modlitewniki, dokumenty, pamiątki używane kiedyś przez miejscową ludność.
Parafia Drelów

http://www.parafia-drelow-nmp.siedlce.opoka.org.pl/meczennicy/index.htm
                                                      

NEPLE
Miejscowość kiedyś bardzo znacząca. Była własnością Niemcewiczów. W istniejącym tu dworze często przebywał Julian Ursyn Niemcewicz. Neple rozwinęły się, kiedy stały sie własnością kaliksta Mierzejewskiego. On rozbudował pałac, ogród, w którym rosły ananasy, morele, hodował daniele, żubry. Ostatnim włascicielem był konstruktor mostów Stanisław Kierbedź. Dziś niewiele pozostało do podziwiania z dawnego zespołu pałacowo-parkowego.
Atrakcją przyrodniczą Nepli jest Szwajcaria Podlaska – rezerwat przyrody oraz nadbużańskie krajobrazy.
https://swiatwloczykija.pl/szwajcaria-podlaska-zakola-bugu-w-miejscowosci-neple-na-podlasiu/#Tarasy_widokowe_i_smoczy_kiel




ROMANÓW
Niewielka miejscowość związana z narodzeniem Józefa Kraszewskiego. W Romanowie znajduje się dwór - obecnie Muzeum  J. Kraszewskiego.




Zespół dworsko-parkowy w Romanowie. Historia i obecny stan zachowania
https://journals.pan.pl/Content/107137/PDF/1_Boguszewska.pdf


TERESPOL
Terespol to obecnie miasto przygraniczne z Białorusią. Kiedyś połozone było bardzie na wschód i nazywało sie Błotków. W dalekiej przeszłosci miasto było własnością Słuszków. Wtedy przemianowano nazwę miejscowosci na Terespol, na cześć jego żony Teresy. Kolejni własciciele to Flemingowie i Czartoryscy. Terespol jest otoczony pocarskimi fortyfikacjami, położonymi pośród bagien.



TERESPOL – POLATYCZE – LEBIEDZIEW – ZASTAWEK – KOBYLANY - TERESPOL
http://serwer1560514.home.pl/autoinstalator/wordpress/wp-content/uploads/2016/03/Wycieczka_44.pdf

CIEKAWOSTKI

BABA PODLSKA


Kamienne baby podlaskie zobaczyć można w lesie pod Neplami, w lesie pratulińskim, w drodze do Husinki. 
Prawda jest taka, że jak dotąd nie natrafiono na żadne materiały archiwalne, które mogłyby jednoznacznie potwierdzić ich pochodzenie. Najbardziej prawdopodobna hipoteza mówi, że mogły to być obiekty kultu pogańskiego, które po pojawieniu się chrześcijaństwa zostały przekształcone w symbole nowej wiary.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przewodnik turystyczny poleca

                      https://wikimapia.org/4726476/pl/Kamienna-baba          WITAM  WSZYSTKICH  NA  MOIM  BLOGU O WALORACH   TURYSTYCZNO-KR...