Powiat radzyński

 Radzyń Podlaski i okolice


Powiat radzyński położony jest we wschodniej Polsce przy trasie Białystok - Lublin. Jego stolica Radzyń Podlaski znajduje się w centrum powiatu. Największą atrakcją turystyczną jest miasto Radzyń Podl. z pięknym pałacem i renesansowym kościołem. Dużym miastem powiatu jest Miedzyrzec Podlaski. Tam na uwagę zasługuje nowo odrestaurowany pałac Potockich oraz kościół św. Mikołaja. W mieście zrewitalizowanym odtworzono stary układ miejski. Dawne znaki przeszłości w postaci pałacu odnajdziemy w Czemiernikach. Miejsca mordowania Polaków przez NKWD odnajdziemy w uroczysku Baran w pobliżu Kąkolewnicy Północnej.

RADZYŃ PODLASKI
To ciekawe miasto zwano kiedyś Kozirynek. Miasto miało szczęście do dobrych właścicieli m.in. Szczuków, Mniszchów i Potockich, dzięki którym rozwijało się. W Radzyniu Podl. zobaczyć można piękny barokowy pałac zwany Wersalem proj. Jakuba Fontany. Niestety nie jest udostępniony do zwiedzania, ale jego zewnętrzna architektura jest godna podziwiania. Naprzeciw pałacu wznosi się świątynia fundacji Mniszchów, w którym podziwiać możemy obrazy malarza Buchbindera i renesansowy nagrobek Mniszchów. 
Spacerkiem po Radzyniu Podlaskim
https://kochamradzyn.pl/images/pdf/przewodnik.pdf




                                               

MIĘDZYRZEC PODLASKI
Miasto uzyskało prawa miejskie w XV wieku. Leżało między dwoma odnogami rzeki Krzny. Rozwój miasta w XVII w. został zahamowany przez liczne najazdy: Kozaków, Szwedów, Rosjan. W 1731 r. właścicielem miasta został książę Aleksander August Czartoryski. Miasto słynęło z wyrobu szczeciny, a także z handlu suknem, futrami, produktami rolnymi i wyrobami rymarskimi. Międzyrzec Podl. był znaczącym ośrodkiem w produkcji piwa i gorzałki. Właścicielem miasta byli Czartoryscy, Tarnowscy Flemingowie, Potoccy. Szczególną rolę odgrywał w mieście przemysł szczeciniarski, który był największym tego typu w kraju.

Międzyrzec Podlaski : dzieje miasta i okolic
https://bbc.mbp.org.pl/dlibra/publication/1475/edition/1331/content

pałac Potockich w Międzyrzecu, ośrodek rekreacyjny "Stara żwirownia"


CZEMIERNIKI
Wieś Czemierniki było to kiedyś miasto znane już w XI wieku jako grodzisko. W XIII wieku istniała tu parafia. Miejscowość należała do rodu Firlejów. W kolejnych latach właściciele zmieniali się często (Sobiescy, Krasińscy, Małachowscy). Od XVII wieku ponownie miastem zarządzali Firlejowie. Oni wznieśli w Czemiernikach zamek z arsenałem i otoczyli fortyfikacjami. Zamek był wielokrotnie przebudowywany, zamieniony na okazały pałac. Dziś jest obiektem bez przeznaczenia.
Czemierniki i okolice
http://bbc.mbp.org.pl/Content/1361/Binder9.pdf

pałac w Czemiernikach
bastion zamkowy












KĄKOLEWNICA PÓŁNOCNA
W tym miejscu, od jesieni 1944 do przełomu stycznia i lutego 1945 roku rozstrzeliwano żołnierzy AK, WiN i BCh oraz ludzi uznanych przez nową władzę za wrogów. Nie jest znana liczba osób, na których wykonano egzekucje. Jedni mówią o kilkuset ofiarach, ale inni podają 1300 do 1800 zabitych. Zamordowano m.in żołnierzy z oddziałów zza Bugu, w tym z 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty. W 1980 r. utworzono symboliczną mogiłę. Oficjalne śledztwo wszczęto 8 marca 1991 r.




Kąkolewnica - Podlaski Katyń, Tajemnica kąkolewnickich lasów
https://podziemiezbrojne.ipn.gov.pl/zol/teksty-historyczne/90690,Kakolewnica-podlaski-Katyn.html

KANAŁ WIEPRZ - KRZNA

Kanał Wieprz - Krzna, połączył dwie rzeki Wieprz i Krznę. Jest najdłuższą i najstarszą budowlą tego typu w Polsce. Ma 139,9 km długości. Jego budowę rozpoczęto w 1954 r. To olbrzymie przedsięwzięcie nie zakończyło się na budowie tylko jednego, głównego cieku biegnącego przez teren 18 gmin. Kanał łączący dwie rzeki to skomplikowany system rowów doprowadzających i odprowadzających wodę, zbiorników retencyjnych i innych budowli hydrotechnicznych obejmujący swoim działaniem dodatkowo 29 gmin, tworząc łączny obszar składający się z 47 gmin położonych w 9 powiatach. Cały system wodnomelioracyjny kanału swoim działaniem obejmuje 6210 km kwadratowych terenu, co stanowi prawie 25 proc. powierzchni województwa lubelskiego. Na kanale wybudowano 72 mosty: 2 kolejowe, 4 drewniane i 66 żelbetonowych. Płynącą wodę na całej długości cieku piętrzy 15 jazów.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Biała Podlaska i powiat

Przewodnik turystyczny poleca