Łosice i powiat



Powiat łosicki położony jest we wschodniej części województwa mazowieckiego nad rzeką Bug. Najbardziej atrakcyjny turystycznie jest obszar nadbużański, gdzie rozciąga się największy park krajobrazowy Podlaski Przełomu Bugu. Wzdłuż tej rzeki rozłożyły się ośrodki agroturystyczne i wczasowe. Corocznie przybywa tu wielu turystów, aby delektować się pięknem krajobrazu. Szczególnie godna uwagi jest nadbużańska miejscowość Serpelice, gdzie poza widokami rzeki Bug na uwagę zasługuje Podlaska Kalwaria, której stacje Drogi Krzyżowej projektował prof. Zemło. W tej wiosce można skorzystać z parostatku pływającego po Bugu.
Stolicą powiatu jest miasto Łosice, związane z dawnymi stajniami królewskimi. Dziś podziwiać tam można m.in. kościół św. Zygmunta z ikoną Matki Bożej (podobno słynąca łaskami), pochodzącą ze starej już nieistniejącej cerkwi. Ponadto warto zajrzeć na  cmentarz żydowski (kirkut w dobrym stanie).
W sąsiedztwie tego obiektu znajduje się jedyny w tej części Podlasia pomnik upamiętniający unitów podlaskich. Z historią II wojny światowej łączy się miejscowość Klimczyce, gdzie w czasie wojny udało się przejąć pocisk broni V2. Makietę takiej rakiety można zobaczyć w Sarnakach.

Będąc na terenie powiatu można doszukać się jeszcze dawnych pałaców i dworków - dziś trochę zapomnianych, ale o ciekawej architekturze i bogatej historii np. Hruszniew, Chotycze, Klimczyce.
Należy wspomnieć, że z miejscowościami powiatu łosickiego -  związany był Stefan Żeromski - pracujący jako guwerner w Łysowie. Jego szlakiem można przemierzać m.in. wioski: Łysów, Platerów, Patków, Niemojki.

Zabytki i atrakcje turystyczne

ŁOSICE
Łosice to stare miasto należące w dalekiej przeszłości do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Nazwa Łosic związana jest z końmi, gdyż tu były duże stajnie królewskie, w których wymieniano konie podróżując między Wilnem a Krakowem. W czasach XVII w. za zgoda króla Władysława IV miasto uzyskało zgodę na produkcję trunków.  
Łosice to miasto powiatowe na trasie Siedlce- Białystok, lub w stronę Terespola przez Janów Podlaski. W centrum miasta na uwagę zasługuje kościół św. Zygmunta, w którym zobaczyć można cenną ikonę. Pochodzi ona z byłej, nie istniejącej już cerkwi. Związana jest z nią legenda o cudownym uwolnieniu skazańca. Na tyłach kościoła niegdyś znajdowało się seminarium duchowne księży bartolomitów zw. komunistami. 

Nieopodal kościoła zwiedzić można dobrze zachowany cmentarz żydowski z dużą liczbą nagrobków- macew. Na co dzień cmentarz jest zamknięty.
Ikona z Łosic (s. 247)
https://www.academia.edu/29887772/Ikona_Hodegetrii_z_%C5%81osic

kościół św. Zygmunta, macewy na cmentarzu żydowski, cudowna ikona
 SARNAKI
Sarnaki to miejscowość o ciekawej historii, dawniej własność Sarnawskich, Zamoyskich, Butlerów. Po dawnej historii zachował się drewniany zabytkowy kościół. Z nowszej historii pamiątką jest makieta rakiety V2, którą odnaleziono w terenie nadbużańskim opodal wsi Klimczyce. Przechwycenie tej rakiety przez polskich partyzantów i przewiezienie do Londynu zmieniło losy II wojny światowej.
makieta broni V2 

stary kościół w Sarnakach

SERPELICE
Miejscowość nadbużańska z dawnymi i obecnymi ośrodkami wypoczynkowymi. Miejsce urokliwe dla osób chcących wypocząć w otoczeniu przyrody. Miejscowość leży na terenie Nadbużańskiego Parku krajobrazowego Przełomu Bugu. We wsi na uwagę zasługuje Kalwaria Podlaska, której stacje Drogi Krzyżowej wykonał znany rzeźbiarz Zemło. Pomysłodawcą był brat zakonny Adam Krajewski, który z Ziemi Świętej przywiózł kamienie. Warto też zajrzeć do drewnianego kościoła OO. Kapucynów.


Podlaska Droga Krzyżowa

Największą atrakcją przyrodniczą powiatu łosickiego jest Nadbużański Park Krajobrazowy Przełomu Bugu

Szczeguły dotyczące powiatu 

Przewodnik po powiecie łosickim

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Biała Podlaska i powiat

Przewodnik turystyczny poleca

Powiat radzyński