poniedziałek, 20 grudnia 2021

Łuków i powiat

 

Powiat łukowski położony jest w północnej części województwa lubelskiego i graniczy z powiatem siedleckim. Głównym miastem jest Łuków, o bogatej i dawnej historii. Obecnie w mieście na uwagę zasługują dwa kościoły: dawny popijarski i pobernardyński. Oba są barkowe i znajdują się w centrum miasta. Warto zwiedzić Muzeum Regionalne z ciekawymi ekspozycjami poświęconymi historii miasta, etnografii tego regionu z bogatą kolekcją rzeźb miejscowych rzeźbiarzy oraz warto zwrócić uwagę na amonity, znalezione w pobliskim rezerwacie przyrody.

Powiat łukowski leży przy ważnych ciągach komunikacyjnych, które w dawnej przeszłości były świadkami wydarzeń historycznych np. pod Stoczkiem Łukowskim rozegrała się jedna z największych bitew powstania listopadowego. W rezerwacie JATA ukrywali się powstańcy powstania styczniowego i partyzanci w czasie II wojny światowej, skąd skutecznie atakowali wroga. Pod Staninem w bitwie powstania styczniowego brał udział młody Aleksander Głowacki (Bolesław Prus). Pod Wolą Gułowską w 1939 r toczyły się zacięte walki obronne Samodzielnej Grupy Operacyjnej POLESIE gen Franciszka Gleeberga.

Teren powiatu bogaty też jest w ośrodki kultu religijnego. Do wspomnianych kościołów Łukowa należy dodać sanktuarium maryjne w Woli Gułowskiej ojców Karmelitów Bosych oraz miejsce święte w Szczałbie wg podania z cudownym źródełkiem.

W powiecie łukowskim na szczególną uwagę zasługuje Wola Okrzejska i Okrzeja związane z początkowym okresem życia polskiego noblisty, pisarza Henryka Sienkiewicza. Poza muzeum można zobaczyć kościół, w którym został ochrzczony oraz kopiec. W Muzeum w Woli Okrzejskiej zobaczyć można cenne pamiątki rodzinne H. Sienkiewicza, jego publikacje oraz eksponaty z filmów nagrywanych według twórczości tego autora.

Powiat łukowski to także bogactwo przyrodnicze np. rezerwaty przyrody: Jata, Topór, Kra Jurajska.

Zabytki i atrakcje turystyczne 

ŁUKÓW

Łuków, miasto powiatowe w woj. lubelskiem : monografja
https://www.facebook.com/1980215775365770/posts/3395864163800917/

kościoły w Łukowie

Dużą atrakcją Łukowa są barkowe kościoły: 

Przemienienia Pańskiego  wg. projektu Solariego. Wcześniej należał do oo. Pijarów. Do nich należał budynek klasztory obok koscioła. Wewnątrz na uwagę zasługuje złocona rzeźba ChrystusaKościół Podwyższenia Krzyża, kiedyś należał do oo. Bernardynów. W ołtarzy głównym znajduje się figura Chrystusa na krzyżu, a pod nią umieszczona jest uważana za cudoną figura Jezusa Miłosiernego.

kościół Przemienienia Pańskiego 

kościół Kościół Podwyższenia Krzyża
 








Muzeum Regionalne

Muzeum Reionalne znjaduje się w dawnym konwikcie Szaniawskich - szkoły dla młodzieży szlacheckiej. W muezeum znajdują się interesujące ekspozycie poświęcone historii Łukowa, rzęźbie ludowej, a także amonitom znalezionym w pobliżu miasta. Przed muzeum zoabczyć można rzeźby przedstaiające Henryka Sienkiewicza, który urodził się na terenie powiatu.




amonity

WOLA OKRZEJSKA/ OKRZEJA

Jest to miejsce urodzenia i lat dziecinnych Henryka Sienkiewicza, ochrzczonego w niedalekiej Okrzei, w kościele, w którym ślub brali jego rodzice. Pozostałości dawnego dworku to obecnie Muzuem imienia naszego noblisty. W muzuem zebrano wiele pamiątek po pisarzu, jego publikacje w różnych językach, a także stroje z filmów, szeczególnie Quo vadis . W Okrzei poza wspomnianym kościołem należy zobaczyć, a nawet wejść na kopiec Henryka Sienkiewicza, na szczycie którego umieszczono popiersie H. Sienkiewicza - dzieło prof. Gardzińskiego.
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej
https://docplayer.pl/47122521-Muzeum-henryka-sienkiewicza-w-woli-okrzejskiej.html


kopiec H. Sienkiewicza

    GMINA ADAMÓW
Wirtualne zwiedzanie gminy 

WOLA  GUŁOWSKA
              
        Sanktuarium maryjne
Początki kościoła związane są z legendami o pobożnej Barbarze i wieśniaku z Przytoczna. Obecny kościół ufundowany jest przez Ludwika Krasińskiego, obecnie pod opieką oo. karmelitów. W ołotarzu głównym znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej, ukoronowany w 1980 r.  Nosi nazwę Patronki żołnierzy gen F. Kleeberga. W ołtarzu bocznym znajduje się kopia cudownego obrazu Matki Bożej z Białynicz (obecnie na Białorusi).


    Dom Kultury (Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków)
Dom Kultury i Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków to jeden budynek usytułowany w sąsiedztwie sanktuarium. Zobaczyć w nim można zbiory sztuki ludowej oraz niewielką izbę, w której zgromadzono pamiątki z ostatniej bitwy Samodzielnej Grupy Operacyjnej POLESIE dowodzonej przez gen. Franciszka Kleeberga w październiku 1939r.  Walki toczyły się m.in. w Woli Gułowskiej pod kościołem. Niedaleko od kościoła przy drodze prowadzącej do Okrzei znajduje się cmentarz, na którym pochowano obrońców Ojczyzny.


Historia SGO „Polesie”. Przewodnik po ostatniej bitwie kampanii 1939
Powstanie i szlak marszowo-bojowy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga

https://youtu.be/xUuCcxFjxYY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przewodnik turystyczny poleca

                      https://wikimapia.org/4726476/pl/Kamienna-baba          WITAM  WSZYSTKICH  NA  MOIM  BLOGU O WALORACH   TURYSTYCZNO-KR...