Garwolin i powiat

 Powiat garwoliński   

https://samorzad.gov.pl/web/powiat-garwolin/rys-historyczny

Powiat garwoliński leży nad Wisłą. na trasie Lublin -Warszawa. Jego historia sięga XVI wieku Garwolin - to dawna własność królewska. Prawa miejskie Garwolin uzyskał już w XV wieku. Miasto nie posiada zabytków poza jednym neobarokowym kościołem. Na terenie powiatu możemy znaleźć wiele miejscowości i obiektów zabytkowych. Ciekawym miastem jest Żelechów z pałacem i rynkiem, Maciejowice z kościołem i Domem Kultury. Na terenie powiatu znajdują sie dwa sanktuaria maryjne: w Mariańskim Porzeczu i Górkach. To teren także związany z wydarzeniami historycznymi: bitwa pod Maciejowicami i Skórcza -skansen wojenny z czasów II wojny światowej.

Tradycja Mazowsza powiat garwoliński Przewodnik subiektywny
http://www.mazowieckieobserwatorium.pl/przewodniki/pdf/przewodnik-garwolinski.pdf

GARWOLIN
Miasto z historią sięgającą XV wieku założone zostało przez książąt mazowieckich i przez długie wieki było własnością królów Polski. Na przełomie XVI i XVII stulecia starostą garwolińskim był Jan Zamoyski, hetman wielki koronny. Ten doceniając wysoką jakość piwa garwolińskiego w 1583r. przeniósł słodownie i browar Garwolina do Zamościa. Miasto bardzo ucierpiało w czasie potopu szwedzkiego i już się nie podniosło. Nie zachowały się do naszych czasów zabytki w mieście poza eklektycznym kościołem pw. Przemienienia Pańskiego.

Histria Garwolina

MACIEJOWICE
Maciejowice - miasto od XVI w. Rozwijało się dobrze dzięki właścicielom Potockim i Zamoyskim. Oni zbudowali dla siebie pałac w Podzamczu. Miasto i okolice zasłynęły 10 października 1794r. kiedy na polach pod miastem doszło do bitwy, w której wojskami polskimi dowodził Tadeusz Kościuszko. Bitwa zakończyła sie klęską i pojmaniem głównego dowódcy.

Cennym obiektem w Maciejowicach jest kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP 1772–1780 fundacji Ignacego Potockiego w miejscu drewnianego przeniesionego z Kochowa w 1681 r., przebudowany w latach 1880–1881. Na tyłach kościoła znajduje się grobowiec Zamoyskich z 1908 r.   

nagrobek Zamoyskich

                                   kościół Wniebowzięcia NMP 


W centrum miasta Maciejowice stoi dawny budynek ratusza, w którym ulokowało się muzeum poświęcone bitwie pod Maciejowicami w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej. Mażna w nim także zobaczyć ekspozycje poświęcone Tadeuszowi Kościuszce.  https://maciejowice.pl/muzeum/


Pod Maciejowicami w drodze do Podzamcza jest miejsce dawnej bitwy z 10 października 1794 roku z wbitymi w ziemię kosami. 

miejsce bitwy
miejsce pojmania Tadeusza Kościuszki -Krępa













GOŹLIN
Sanktuarium maryjne w Goźlinie - Mariańskie Porzecze. Znajduje się tam drewniany kościół z XVIII wieku, w miejscu wcześniejszego, który spłonął w pożarze. Wnętrze świątyni jest bogato zdobiony polichromią iluzjonistyczną projektu O. Jana Niezabitowskiego - marianina


ŻELECHÓW
Żelechów to miasto o bogatej historii należące do Ciołków i Ignacego Wysogoty Zakrzewskiego - pierwszego prezydenta Warszawy. Z miastem związany był Joachim Lelewel i Romuald Traugutt. W mieście na uwagę zwraca rynek jeden z większych w Polsce - bok 114 m. Na środku rynku stoi ratusz z przełomu XVIII i XIX w stylu klasycystycznym. Rynek przeszedł ostatnio rewitalizację i wypiękniał. Interesującym obiektem jest barkowy kościół z bogatym wyposażeniem. W niedalekim sąsiedztwie rynku znajduje się pałac Wysogoty Zakrzewskiego, w którym gościem bywał Romuald Traugutt. Niestety obecnie pałac zamieniono na luksusowy hotel i nie jest udostępniany turystom.



SKURCZA
W Skurczy w sąsiedztwie rzeki Wisły znajduje się skansen wojenny. W czasie II wojny światowej w tych okolicach trwały walki o przyczółek warecko-magnuszewski. W skansenie znajduje się m.in. rekonstrukcja mostu służącego do przepraw przez Wisłę. Ponadto można zobaczyć 122 haubicę i inne działa. Na betonowej drodze pomiędzy pomnikiem i mostem znajdują się głazy z wykutymi nazwami oddziałów budujących most.


GÓRKI
Początki sanktuarium związane są z objawieniem, którego doświadczyli mieszkańcy Górek w 1935 roku. Zobaczyli kobietę w białej szacie, od której promieniowała jasność. Dla upamiętnienia zdarzeń, które przypominały objawienia fatimskie proboszcz z Garwolina zaproponował zbudowanie w Górkach kaplicy pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Dziś w dużej już świątyni zobaczyć można figurę Matki Bożej Fatimskiej oraz relikwie błogosławionych Hiacynty i Franciszka.

http://www.bp.ecclesia.org.pl/gorki.html



MNIEJSZE OBIEKTY

PARYSÓW
historia gminy
https://parysow.pl/historia/
parafia Parysów
https://laliny.sabak.info.pl/par_par.htm
https://ojs.tnkul.pl/index.php/rh/article/view/5385/5189
WILGA
https://lokalnyatrakcyjnyszlak.pl/przewodnik/gmina-wilga/
MOŚCISKA/TROJANÓW





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Biała Podlaska i powiat

Przewodnik turystyczny poleca

Powiat radzyński