Blog przedstawia walory turystyczne, historię, zabytki i ciekawostki miejscowości znajdujących się w powiatach otaczających powiat siedlecki. Autorka bloga jest przewodnikiem turystycznym i na blogu prezentuje obszary, na które m.in ma uprawnienia.
Powiat garwoliński leży nad Wisłą. na trasie Lublin -Warszawa. Jego historia sięga XVI wieku Garwolin - to dawna własność królewska. Prawa miejskie Garwolin uzyskał już w XV wieku. Miasto nie posiada zabytków poza jednym neobarokowym kościołem. Na terenie powiatu możemy znaleźć wiele miejscowości i obiektów zabytkowych. Ciekawym miastem jest Żelechów z pałacem i rynkiem, Maciejowice z kościołem i Domem Kultury. Na terenie powiatu znajdują sie dwa sanktuaria maryjne: w Mariańskim Porzeczu i Górkach. To teren także związany z wydarzeniami historycznymi: bitwa pod Maciejowicami i Skórcza -skansen wojenny z czasów II wojny światowej.
Miasto z historią sięgającą XV wieku założone zostało przez książąt mazowieckich i przez długie wieki było własnością królów Polski. Na przełomie XVI i XVII stulecia starostą garwolińskim był Jan Zamoyski, hetman wielki koronny. Ten doceniając wysoką jakość piwa garwolińskiego w 1583r. przeniósł słodownie i browar Garwolina do Zamościa. Miasto bardzo ucierpiało w czasie potopu szwedzkiego i już się nie podniosło. Nie zachowały się do naszych czasów zabytki w mieście poza eklektycznym kościołem pw. Przemienienia Pańskiego.
Maciejowice - miasto od XVI w. Rozwijało się dobrze dzięki właścicielom Potockim i Zamoyskim. Oni zbudowali dla siebie pałac w Podzamczu. Miasto i okolice zasłynęły 10 października 1794r. kiedy na polach pod miastem doszło do bitwy, w której wojskami polskimi dowodził Tadeusz Kościuszko. Bitwa zakończyła sie klęską i pojmaniem głównego dowódcy.
Cennym obiektem w Maciejowicach jest kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP 1772–1780 fundacji Ignacego Potockiego w miejscu drewnianego przeniesionego z Kochowa w 1681 r., przebudowany w latach 1880–1881. Na tyłach kościoła znajduje się grobowiec Zamoyskich z 1908 r.
nagrobek Zamoyskich
kościół Wniebowzięcia NMP
W centrum miasta Maciejowice stoi dawny budynek ratusza, w którym ulokowało się muzeum poświęcone bitwie pod Maciejowicami w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej. Mażna w nim także zobaczyć ekspozycje poświęcone Tadeuszowi Kościuszce. https://maciejowice.pl/muzeum/
Pod Maciejowicami w drodze do Podzamcza jest miejsce dawnej bitwy z 10 października 1794 roku z wbitymi w ziemię kosami.
miejsce bitwy
miejsce pojmania Tadeusza Kościuszki -Krępa
GOŹLIN
Sanktuarium maryjne w Goźlinie - Mariańskie Porzecze. Znajduje się tam drewniany kościół z XVIII wieku, w miejscu wcześniejszego, który spłonął w pożarze. Wnętrze świątyni jest bogato zdobiony polichromią iluzjonistyczną projektu O. Jana Niezabitowskiego - marianina
ŻELECHÓW
Żelechów to miasto o bogatej historii należące do Ciołków i Ignacego Wysogoty Zakrzewskiego - pierwszego prezydenta Warszawy. Z miastem związany był Joachim Lelewel i Romuald Traugutt. W mieście na uwagę zwraca rynek jeden z większych w Polsce - bok 114 m. Na środku rynku stoi ratusz z przełomu XVIII i XIX w stylu klasycystycznym. Rynek przeszedł ostatnio rewitalizację i wypiękniał. Interesującym obiektem jest barkowy kościół z bogatym wyposażeniem. W niedalekim sąsiedztwie rynku znajduje się pałac Wysogoty Zakrzewskiego, w którym gościem bywał Romuald Traugutt. Niestety obecnie pałac zamieniono na luksusowy hotel i nie jest udostępniany turystom.
W Skurczy w sąsiedztwie rzeki Wisły znajduje się skansen wojenny. W czasie II wojny światowej w tych okolicach trwały walki o przyczółek warecko-magnuszewski. W skansenie znajduje się m.in. rekonstrukcja mostu służącego do przepraw przez Wisłę. Ponadto można zobaczyć 122 haubicę i inne działa. Na betonowej drodze pomiędzy pomnikiem i mostem znajdują się głazy z wykutymi nazwami oddziałów budujących most.
GÓRKI
Początki sanktuarium związane są z objawieniem, którego doświadczyli mieszkańcy Górek w 1935 roku. Zobaczyli kobietę w białej szacie, od której promieniowała jasność. Dla upamiętnienia zdarzeń, które przypominały objawienia fatimskie proboszcz z Garwolina zaproponował zbudowanie w Górkach kaplicy pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Dziś w dużej już świątyni zobaczyć można figurę Matki Bożej Fatimskiej oraz relikwie błogosławionych Hiacynty i Franciszka.
Powiat bialski jest jednym z największym powiatów w województwie lubelskim. Znajduje się we wschodniej części Polski. Największym miastem powiatu jest Biała Podlaska . W dawnych czasach była to siedziba rodu Radziwiłłów, po których pozostały zabytki: pozostałości zespołu pałacowo-parkowego, barokowy kościół św. Anny z cennymi malowidłami w jednej z kaplic, kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i kościół oo. Kapucynów. Na uwagę zasługuje także dawna Akademia Bialska, do której uczęszczał m.in. Józef I. Kraszewski. Najcenniejsze atrakcje powiatu rozmieszczone są nad Bugiem – sanktuarium Matki Bożej w Kodniu – dawna siedziba Sapiehów, monastyr prawosławny w Jabłecznej . Powiat bialski to teren o dużej różnorodności religijnej. Poza katolikami, ludnością prawosławną żyli tu także Tatarzy (cmentarz w Zaścianku i Studziance ) oraz unici, którzy męczeńską śmierć ponieśli m.in w Pratulinie . Do dziś można podziwiać ich XVII w. świątynię w Kostomłotach. Inne atrakcje p...
https://wikimapia.org/4726476/pl/Kamienna-baba WITAM WSZYSTKICH NA MOIM BLOGU O WALORACH TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZYCH REGIONU POŁUDNIOWEGO PODLASIA. Prezentowane tu są informacje o atrakcjach turystycznych poszczególnych powiatów wchodzących w skład dawnego województwa siedleckiego i bialskiego, oraz inne ciekawostki Nie znajdziecie tu szczegółowo opisanych miejscowości. Te informacje zamieszczone są w linkach do stron i filmików, gdzie przedstawione są bardziej szczegółowo. Na tej stronie będę akcentować te miejscowości, obiekty zabytkowe i ciekawostki , które według mnie są godne uwagi Mam nadzieję, że zainteresuję Państwa tym obszarem, a kto zechce wybrać się ze mną na jedną z tras zapraszam do kontaktu. ZAPRASZAM RÓWNIEŻ DO MOJEGO IN...
Radzyń Podlaski i okolice https://krainaserdecznosci.pl/pl/powiat-radzynski Powiat radzyński położony jest we wschodniej Polsce przy trasie Białystok - Lublin. Jego stolica Radzyń Podlaski znajduje się w centrum powiatu. Największą atrakcją turystyczną jest miasto Radzyń Podl. z pięknym pałacem i renesansowym kościołem. Dużym miastem powiatu jest Miedzyrzec Podlaski. Tam na uwagę zasługuje nowo odrestaurowany pałac Potockich oraz kościół św. Mikołaja. W mieście zrewitalizowanym odtworzono stary układ miejski. Dawne znaki przeszłości w postaci pałacu odnajdziemy w Czemiernikach. Miejsca mordowania Polaków przez NKWD odnajdziemy w uroczysku Baran w pobliżu Kąkolewnicy Północnej. RADZYŃ PODLASKI To ciekawe miasto zwano kiedyś Kozirynek. Miasto miało szczęście do dobrych właścicieli m.in. Szczuków, Mniszchów i Potockich, dzięki którym rozwijało się. W Radzyniu Podl. zobaczyć można piękny barokowy pałac zwany Wersalem proj. Jakuba Fontany. Niestety nie jest udostępniony ...
Komentarze
Prześlij komentarz