sobota, 29 stycznia 2022

Mińsk Mazowiecki i powiat

    

        


Powiat miński położony jest na Mazowszu, na wschód od Warszawy. Jego centrum stanowi miasto Mińsk Mazowiecki.
 Atrakcją miasta jest zespół pałacowo-parkowy dawnego rodu Mińskich i Dernałowiczów.
W pałacu obecnie znajdują się urzędy kultury. 
W sąsiedztwie pałacu zobaczyć można neobarokowy kościół z cudownym obrazem Matki Bożej Hallerowskiej.
W mieście zlokalizowana jest jednostka wojskowa i z jej historią związane jest Muzeum Wojska Polskiego.

Poza miastem warto odwiedzić Jeruzal. Ostatni głosno o tej miejscowości z powodu nakręcania tam odcinków serialu RANCZO. Usiąść można na ławeczce pod sklepem, zajrzeć do kościoła i obejrzeć inne obiekty związane z filmem.
W powiecie mińskim miały miejsce różnne wydarzenia historyczne. Przykładem jest Kuflew i Mrozy, przez które wędrowała armia napoleońska na Moskwę, niestety też wracała. Dębe Wielkie - to tu rozegrała sie jedna z bitew powstania listopadowego. Mińsk Mazowiecki był m.in. terenem walk w 1920 roku. W Kałuszynie znajduje się cmentarz z czasów walk obronnych w 1939 roku.

Powiat miśki to mieszanka wyznaniowa. Poza katolikami żyją tu także mariawici, a ciekawostką jest miejscowość Boża Wola, gdzie znajduje się ośrodek rekolekcyjny OPUS DEI stworzony przez św. Josemaría Escrivá.


Zabytki i atrakcje turystyczne

Mińsk Mazowiecki

Mińsk Mazowiecki jako miasto istnieje od 1421 roku jako osada targowa. Już w 1422 erygowano parafię z drewnianym kościołem. W 1549 Mikołaj Wolski, kasztelan Sandomierski, założył obok Mińska nowe miasteczko - Sendomierz, funkcjonujące odrębnie do 1695 r.. W tym czasie Mińsk liczył już kilka tysięcy mieszkańców.
W 1607 po śmierci Stanisława Mińskiego nowym właścicielem miasta został Łukasz Opaliński. Po potopie szwedzkim nastąpił upadek miasta, który dopiero w XIX wieku podniósł się gospodarczo.
21 marca 1870 roku właścicielem miasta został Seweryn Deria Dernałowicz. W tym czasie mieszkał tu m.in. Michał Elwiro Andriolli - słynny rysownik. 13 września 1939 doszło do bitwy pod Mińskiem pod dowództwem gen. Władysława Andersa. 
Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Parafia erygowana w XV. w. Jest to sanktuarium maryjne Matki Bożej hallerowskiej. Przed tym obrazem modlił się gen. Józef Haller w trakcie wojny bolszewickiej 1920 r. Obecny kościól neobarkowy powstał w miejscu starego w 1908 r. wg projektu Józefa Dziekońskiego.http://www.parafiaminsk.pl/parafia/historia

 

Pałac Mińskich i DernałowiczówObecny budynek pochodzi z XIX w. w stylu klasycystycznym projektu arch. H. Marconiego. Otoczony jest parkiem. W miejsu pałacu stał kiedyś gotycki dwór, w 1602 rok przebudowałny na pałac przez właściciela Warszyckiego, rozbudowany z fundacji Jezierskiego W pałacu obecnie znajdują się urzędy kultury.
https://zabytek.pl/pl/obiekty/minsk-mazowiecki-palac


Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich
Muzeum  7. Pułku Ułanów Lubelskich od lat 90. XX wieku dokumentuje dzieje tej elitarnej jednostki kawalerii stacjonującej w Mińsku Mazowieckim w latach 1921-1939. Rozsiane po całym świecie pułkowe pamiątki stale zasilają zbiory Muzeum, tworząc unikalną kolekcję. Muzeum pełni funkcję nie tylko wystawienniczą. Jest również miejscem spotkań rodzin ułanów 7. Pułku oraz miłośników historii kawalerii polskiej podczas dorocznie organizowanego Święta Pułku oraz uroczystości patriotycznych.


  Jeruzal

Miejscowość związana z akcją filmu RANCZO. Większość obiektów biorących udział w filmie jest rozrzucona w terenie. W Jezuralu znajduje się kościół, sklep ze słynną ławeczką i ośrodek zdrowia.
Śladami planu filmowego RANCZO
https://ranczo.fandom.com/wiki/Obiekty_serialowe


  Dębe Wielkie

W Dębe Wielkim 31 marca 1831 r. miała miejsce bitwa polskich powstańców dowodzonymi generała Jana Skrzyneckiego z wojskami carskimi generała G. Rosena. Bitwę wygrały oddziały polskie, lecz nie zostało to wykorzystane. Szczegóły o bitwie powstania listopadowego można uzyskać TU


 Cegłów
 
Kościół katolicki pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Cegłowie powstawał w latach 1441-1444 jako świątynia drewniana. Obecny kościół z XV w. w stylu gotyku mazowieckiego. Do 1534 r. był filialnym kościołem parafii Kiczki. Jego fundatorką była Anna Mazowiecka z Holszańskich, Jagiellonka, żona Władysława. Od 1611 r. znajduje się w Cegłowie ołtarza Mistrza Lazarusa – ucznia Wita Stwosza, wykonany z inicjatywy biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego w roku 1510 dla Kolegiaty Warszawskiej. Przed tym ołtarzem modlili się ostatni Jagiellonowie, był on świadkiem wcielenia Mazowsza do Korony, przez trzy dni stała przed nim trumna króla Stefana Batorego.



Sulejówek Miłosna

10 listopada 2008 w dworku „Milusin”, dawnym domu Marszałka w Sulejówku podpisano dokument reaktywujący muzeum. Budowa zakończyła się w 2020, a muzeum zostało otwarte 14 sierpnia 2020
Kompleks muzealno-edukacyjny Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku składa się z części historycznej oraz budynku muzealno-edukacyjnego. W skład części historycznej weszły: dworek „Milusin”– dom rodziny Piłsudskich, willa „Bzów”, a także otaczające je tereny zielone. W sąsiedztwie dworku „Milusin” powstał nowoczesny budynek muzealno-edukacyjny, łączący w sobie funkcje wystawiennicze, edukacyjne i animacyjne.

J. Piłsudski z dziećmi przed muzeum
Willa Milusin

CIEKAWOSTKI

Sosna Wszebora jest objęta ochroną jako pomnik przyrody. Ma 22 m wysokości i ponad 3,5 m obwodu. Z sosną wiąże się miejscowa legenda o parze zakochanych, którzy spotykali się pod drzewem. Pewnego dnia na młodzieńca napadł niedźwiedź. Pogrążona w żalu dziewczyna zaczęła rzewnie płakać, aż z łez roszących ziemię w pobliżu sosny wytrysnęło małe źródełko.
Kasztanka była koniem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po raz pierwszy Piłsudski dosiadł jej w sierpniu 1914 roku na szlaku bojowym I Brygady Legionów Polskich, a po raz ostatni 11 listopada 1927 roku w czasie defilady na Placu Saskim w Warszawie. Następnie została przetransportowana do Mińska. Niestety w trakcie transportu zdechła 23 listopada 1927 roku.
https://www.obiezyswiaty4.com/zwiedzanie-minska-mazowieckiego/




Więcej o powiecie mińskim 

Latowicz starostwo niegrodowe w czasach Denhoffów 1708-1731
http://wrh.edu.pl/wp-content/uploads/2017/07/09_janusz_nowak_2005.pdf
Mrozy wieś - miasto - gmina
https://mrozy.pl/zabytki.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przewodnik turystyczny poleca

                      https://wikimapia.org/4726476/pl/Kamienna-baba          WITAM  WSZYSTKICH  NA  MOIM  BLOGU O WALORACH   TURYSTYCZNO-KR...